subskrybuj: posty | Komentarze

Wszystko o pracy notariusza

Bycie notariuszem brzmi dumnie. W końcu należy on do jednych z bardziej prestiżowych zawodów, które pozwalają na osiąganie naprawdę wysokich zarobków. Dla wielu młodych osób, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej, są to na tyle przekonujące argumenty, aby chcieć zdobyć odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Jak wygląda praca notariusza, co trzeba zrobić, aby nim zostać i jakie zarobki osiąga się w tym zawodzie?

Droga do sukcesu

Osoby świeżo po zdaniu matury muszą mieć świadomość tego, że wykonywanie pracy notariusza wymaga przynajmniej ośmioletniego przygotowania. Wymagane są studia prawnicze, zdanie aplikacji notarialnej, egzamin oraz odpowiednie praktyki. Po ukończeniu studiów prawniczych, kandydat odbywa aplikację w odpowiedniej kancelarii notarialnej. W tym okresie uczestniczy również w praktyce sądowej, która trwa pół roku. Zaznajamia się ze sprawami o charakterze cywilnym, które dotyczyć będą jego przyszłego zawodu. Następnie kieruje wniosek o egzamin notarialny, który trwa aż trzy dni i polega na teoretycznym i praktycznym sprawdzeniu wiedzy egzaminowanego. Przyszłego notariusza czeka jeszcze dwuletni staż jako asesor. Końcowy etap to uzyskanie nominacji z rąk Ministra Sprawiedliwości. Od tego momentu, świeżo upieczony notariusz może rozpocząć pracę na etacie lub otworzyć własną działalnością jaką jest kancelaria notarialna.

16544514774_89ef1ebe9a_o

Jeżeli chodzi o umiejętności miękkie, notariusz powinien lubić kontakt z klientem, być osobą skrupulatną i rzetelną. Jako zawód zaufania publicznego, wymaga się od jego przedstawiciela nieposzlakowanej opinii. W ten sposób notariusz może również liczyć na większe grono klientów, od których w końcu zależą jego zarobki. Bardzo ważnym czynnikiem, który świadczy o renomie notariusza jest również branie udziału we wszelkiego rodzaju konferencjach, dzięki którym poszerza on swą wiedzę.

Na czym skupia się praca notariusza?

Notariusz sporządza i uwierzytelnia różnego rodzaju dokumenty potrzebne osobom fizycznym jak i prawnym. W dużej mierze dotyczą one:

  • nieruchomości
  • testamentów
  • działań danej firmy lub spółki

11340028934_810d192ce2_k

Klienci mogą zlecić notariuszowi przechowanie różnego rodzaju cennych papierów i dokumentów. Codzienne zajęcia notariusza skupiają się również na udzielaniu porad oraz dbaniu o samokształcenie się, jako że przepisy prawne często się zmieniają. Jedynie stałe aktualizacje wiedzy gwarantują, że dany notariusz jest w stanie godnie obsłużyć swoich petentów.

Od czego zależą zarobki?

Pensja wypłacana notariuszowi zależna jest od dwóch głównych czynników: ilości klientów oraz wartości przedmiotów jakich dotyczy wystawienie danego dokumentu. Większe miejscowości takie jak Warszawa czy Kraków gwarantują stałe zainteresowanie usługami notarialnymi, a do tego stwarzają większe możliwości rozwoju. Zarobki w tym zawodzie, wahają się od 4 do 8 tysięcy złotych brutto, przy czym jedna dziesiąta osiąga pensję większą niż 10 tysięcy złotych brutto. Jak widać, zarobki notariusza należą do jednych z bardziej atrakcyjnych jak na polskie standardy.

źródło: http://magolansatora.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)