subskrybuj: posty | Komentarze

Witaminy z grupy B odpowiednie dla zdrowia

Dzięki swoim różnym właściwością witaminy z grupy B w dobroczynny sposób wpływają na kondycje organizmu. Nie tylko łagodzą stres, ale też korzystnie wpływają na stan skóry oraz przyśpieszają metabolizm.

zdrowa żywność

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie tak jak C, w związku z tym organizm nie jest wstanie ich magazynować. Należy zatem dostarczać ich regularnie, tak aby zachować odpowiednią formę.

Pierwsza na liście jest witamina B1, zwana również tiaminą. Ma ona korzystny wpływ na układ nerwowy, zwłaszcza na koncentrację uwagi oraz problemy z pamięcią. Dzięki temu, że uwalnia ona energię z glukozy pomaga ją prawidłowo spalać co przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu. Tiamina przyśpiesza gojenie ran oraz działa jako środek przeciwbólowy.

Witamina B2 zwana również ryboflawiną również jak tiamina korzystnie oddziałuje na układ nerwowy. Dzięki temu, że witamina B2 doskonale współdziała z witaminą A, dba o błony śluzowe, a także o dobrą kondycję skóry. Ryboflawina nie bez znaczenia jest również dla zdrowia oczu.

Dobroczynne działanie witamin z grupy B

Następna w kolejności jest niacyna popularnie nazywana także witaminą PP lub B3. Jej działanie jest nieocenione dla układu sercowo-naczyniowego. Rozszerza naczynia oraz wpływa na obniżenie złego cholesterolu i wzrost dobrego – HDL. Witamina B3 jest także potrzebna przy produkcji czerwonych krwinek. Niacyna poprawia również ukrwienie krwi oraz wpływa na jej elastyczność i witalność.

Witamina B5 często pojawia się w reklamach pod nazwą kwasu pantenonowego. Można ją znaleźć pod dostatkiem w pożywieniu, ale jest również syntezowana przez florę jelitową. Witamina B5 jest nieoceniona dla regeneracji skóry, odnowy błon śluzowych oraz struktury włosa. Bardzo trudno nabawić się niedoboru witaminy B5, najczęściej może być on spowodowany spożywaniem przetworzonej żywności takiej jak słodycze czy fast foody.

Nieoceniona dla prawidłowego zdrowia człowieka jest witamina B6. Wpływa ona na prawidłowy rozkład białek na aminokwasy przez co następuje uwolnienie energii. Pozwala ona również na pobranie przez organizmów tłuszczy oraz węglowodanów z białek. Ogólnie witamina B6 ma spory udział w magazynowaniu i przetwarzaniu energii. Jak praktycznie wszystkie witaminy z grupy B, również B6 wpływa korzystnie na układ nerwowy człowieka.

Biotyna, czyli popularna nazwa witaminy B7, korzystnie wpływa na kondycję skóry. Odpowiednia dawka witaminy B7 wpłynie na wzmożoną aktywności gruczołów łojowych. Jej głównym zadaniem jest kontrola nad procesami przemiany tłuszczów. Wpływa ona również korzystnie na stabilizacje poziomu glukozy we krwi, a także na kondycję mózgu.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)