subskrybuj: posty | Komentarze

Twoje weekendy są aktywne? Zaangażuj swoje dziecko

Pierwszy rower dla dziecka to niemałe wyzwanie. Należy odpowiednio dobrać wielkość, model, kolor oraz elementy dodatkowe takie jak boczne kółka, czy ochraniacze. Co zrobić, by dziecko chętnie uczestniczyło w rodzinnych wyprawach i nie kręciło nosem na myśl o jeździe? Nauka jazdy na rowerze to przede wszystkim metoda prób i błędów – odpowiednio dobrany rower sprawi, że nauka będzie bezpieczna i przyjemna.

Jazda na rowerze ma ogromny wpływ na rozwój koordynacji ruchowej oraz równowagi

dziecko na rowerze

Fotografia za zgodą Thierry Draus z Flickr.com (licencja darmowa Creative Commons)

Uważasz, że Twoje dziecko jest już gotowe na rower? Przyjęło się, że optymalnym wiekiem, w którym dziecko może zacząć swoją naukę są 3 lata. Jednak wszystko zależy od tempa rozwoju dziecka oraz od tego, czy pociecha ma chęć uczestniczyć w takiej aktywności.

Nie kupuj dziecku roweru „na zapas”

Niestety częstym błędem przy wyborze roweru jest zakup sprzętu dla dziecka na przyszłość, bo przecież „jeszcze do tego dorośnie”. Rower powinien być dopasowany tak, by maluch mógł bez problemu na niego wsiąść i z niego zejść.

Pierwszy sprzęt, czyli rowerek biegowy (2-4 lata)

Jednym z pierwszych rowerków Twojego dziecka może być rowerek biegowy, który nie posiada pedałów jest na dwóch kołach, a dziecko porusza się nim odpychając nóżkami od podłoża. Aby rowerek był dobrze dobrany należy zwrócić uwagę na to, by maluch dotykał całymi stopami podłoża i nie miał problemu, by usiąść na siodełku. Głównym zadaniem tego sprzętu jest nauczenie dziecka utrzymywania równowagi i przyzwyczajenie do jednośladu.

Drugi rowerek – większy, z kółkami bocznymi

Etapem, w którym dziecko ma już większe potrzeby aktywności fizycznej jest jego przejście na rowerek z pedałami. Niektóre dzieci po jeździe na rowerku biegowym potrafią już utrzymać równowagę, a przykręcanie bocznych kółek jest zbędne. Jednak w przeciwnym razie takie kółka przy sprzęcie znacznie ułatwią naukę. Dzięki takiemu rozwiązaniu w późniejszym etapie jest możliwość odkręcenia kółek i stworzenie „prawdziwego” dwukołowego roweru. Wielkość kół waha się w granicach 16” i 20”.

TOP Bikes

Już prawie dorosły – koła o wymiarze 24”

Przejście na rower jak dla dorosłych, jest dla dziecka emocjonujące i zarazem stanowi swego rodzaju wyzwanie. Do poprawnego używania takiego rowerku dziecko powinno mieć już co najmniej 120zm wzrostu. Rower nie powinien być zbyt duży ani zbyt ciężki – taki, by dziecko mogło swobodnie się na nim poruszać.

Co zrobić, by dziecko było bezpieczne?

Nie można zapomnieć o dodatkowych elementach, takich jak kask, ochraniacze, elementy odblaskowe. Dobór kasku jest niezwykle istotne jeżeli chodzi o ochronę naszego malucha – tak jak rower, nie może być za duży ani za mały. Czasem dobrym rozwiązaniem są także ochraniacze, które zabezpieczą kolana i łokcie. Do roweru można przykleić odblaski, w związku z czym widoczność dziecka na drodze będzie zwiększona.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)