subskrybuj: posty | Komentarze

Trendy na krakowskim rynku nieruchomości

Branża developerska rozwija się w Polsce bardzo szybko, co związane jest z prawdziwym boomem kredytowym. Ten z kolei wywołany został przez dorastające pokolenie wyżu demograficznego, które obecnie zakłada rodziny i poszukuje własnego miejsca do zamieszkania. Największe miasto województwa małopolskiego nie jest tu wcale wyjątkiem.

Kraków można wręcz określić liderem rynku mieszkań w Polsce, gdyż każdego roku powstaje w tym mieście wiele inwestycji, które zwiększają pulę dostępnych do zakupu mieszkań o przynajmniej kilkaset sztuk. Rzecz jasna nieruchomości w Krakowie do tanich nie należą, jednak takie wrażenie może być spowodowane raczej porównaniem cen krakowskich na tle mniejszych i mniej zamożnych ośrodków miejskich. Zarobki w stolicy Małopolski pozwalają bowiem na wydatek rzędu 7 tys. złotych za metr kwadratowy bez poważnego uszczerbku na osobistych finansach. Obecnie krakowskie biura nieruchomości oferują przede wszystkim lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, aczkolwiek nie brakuje tez ogłoszeń dotyczących starego budownictwa z lat 70-tych i 80-tych. Co najważniejsze, wszystkie dostępne oferty spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, a firmy developerskie dostosowują swoje plany budowlane do zapotrzebowania rynkowego.

architectural-224243_640

 

Aktualne trendy na rynku charakteryzują się tym, iż najlepiej sprzedają się mieszkania w blokach, a najpopularniejsze są lokale, których metraż nie przekracza 60 metrów kwadratowych. Dla przeciętnej polskiej rodziny jest to zdecydowanie zbyt mała powierzchnia życiowa, jednak możliwości kredytowe nie pozwalają tutaj na większe “szaleństwa”. Developerzy celują zwłaszcza w młodą klasę średnią, jednak muszą brać pod uwagę specyficzne potrzeby tej grupy mieszkańców miasta. Przede wszystkim ludzie ci stali się świadomi swoich potrzeb, dlatego wymagają, aby ich dom znajdował się blisko głównych węzłów komunikacyjnych, a odległość do szkół lub dużego centrum handlowego nie była większa niż kilka kilometrów. Jeśli chodzi o zamożniejszą grupę klientów, to developerzy operujący na terenie Krakowa mają dla takich ludzi dwie kategorie produktów. Pierwsza kategoria to drogie i ekskluzywne apartamenty umiejscowione w samym centrum, na Starym Mieście. Grupą docelową są tutaj bogaci biznesmeni oraz obcokrajowcy pragnący mieć swoją bazę wypadową w pięknym europejskim ośrodku miejskim. Druga wspomniana kategoria ofert obejmuje domy jednorodzinne, które najczęściej zbudowane są w spokojnych dzielnicach charakteryzujących się ładnymi widokami i niewielkim ruchem samochodowym. Firmy budowlane dają tutaj pewien wybór, albowiem można zdecydować się na gotowy dom – wolnostojący lub w tzw. szeregówce, a także na usługę budowy domu od podstaw, na wyznaczonej działce i według dostarczonego projektu.
Zdecydowanie cieszy fakt, iż każdy rodzaj ofert znajduje swoich nabywców, gdyż świadczy to o dobrej kondycji nie tylko rynku budowlanego, ale także całej lokalnej, jak i krajowej gospodarki. Pozostaje mieć nadzieję, iż taka sytuacja utrzyma się jak najdłużej.

 

źródło: http://www.dom-bud.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)