subskrybuj: posty | Komentarze

Lokaty walutowe i dwuwalutowe

Oszczędzanie jest dla bardzo wielu osób szansą na dostatniejszą przyszłość. Nasze pieniądze muszą więc być nie tylko bezpieczne, ale również i przynosić dodatkowe zyski. Jednym z podstawowych narzędzi dających gwarancję bezpieczeństwa naszych oszczędności są lokaty. Czasem możemy liczyć również na niewielki zysk netto. Co jednak w przypadku, gdy nasze dochodu uzyskujemy za granicą lub chcemy w przyszłości dokonać dużych zakupów w walucie obcej – na przykład mieszkania lub samochodu? Wtedy z pomocą przychodzi oferta niektórych banków. Oferują one dwa rodzaje pozornie podobnych, jednak de facto zupełnie różnych produktów. Chodzi o lokaty walutowe i dwuwalutowe. Ale jak to działa?

Lokaty walutowe

Na rynku polskim istnieje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów lokat. Są to lokaty terminowe, rentierskie, jednodniowe, inwestycyjne. Długo by wymieniać, typów tych jest całe mnóstwo. Jednak dość charakterystyczne są lokaty walutowe. Są one najczęściej zwykłą lokatą terminową lub a vista jednak denominowaną w walucie obcej. Wpłacamy więc na lokaty nie złotówki ale na przykład dolary amerykańskie, funty brytyjskie czy euro (lub inne akceptowane przez bank waluty) i otrzymujemy ustalone w umowie oprocentowanie. Po zakończeniu umowy otrzymujemy zwrot naszej lokaty plus dodatkowe odsetki – wszystko oczywiście w walucie obcej. Jeśli więc założyliśmy lokatę na sto dolarów oprocentowaną na 3% w skali roku, to po tymże roku powinniśmy otrzymać 103 dolary minus podatek. Aktualnie na naszym rynku dominują lokaty w czterech głównych walutach. Są to właśnie dolary amerykańskie, funty brytyjskie, euro oraz franki szwajcarskie. Niestety nie możemy liczyć na kolosalne zyski z tych inwestycji – banki z reguły nie oferują więcej niż 2,5-3,25% w skali roku w zależności od waluty i oferty banku.

Lokaty dwuwalutowe

Zupełnie inną konstrukcję mają lokaty dwuwalutowe. Nie są one zwykłą lokatą, ale połączeniem lokaty z opcją walutową. Podpisując umowę tego typu, poza lokowaniem oszczędności, zawieramy również transakcję terminową dotyczącą określonej pary walutowej – na przykład złotówki i dolara amerykańskiego. Umowa tego typu zawierana jest najczęściej w jednej walucie, ale dopuszczalna jest wypłata w innej walucie. Dużą korzyścią tego rozwiązania jest to, że poza oprocentowaniem otrzymujemy jeszcze dodatkowe pieniądze z tytułu premii za ryzyko – w ten sposób lokata dwuwalutowa może przynieść zdecydowanie wyższe zyski. Należy jednak mieć na uwadze to, że lokaty tego typu zawierane są na okres minimum roku i bardzo często należy dysponować kwotą ponad stu tysięcy złotych (czasem dostępne są lokaty dwuwalutowe o niższych limitach wpłat). W przypadku tego produktu przewalutowanie naszego depozytu zostanie wykonane w momencie, kiedy kurs walutowy przekroczy ten, który został wskazany w umowie. Lokaty dwuwalutowe są ryzykowniejszym sposobem oszczędzania pieniędzy, dają jednak szansę na wyższe zyski. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku niekorzystnego kursu walutowego możemy ponieść stratę na kapitale.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)