subskrybuj: posty | Komentarze

Jaki sposób oszczędzania wybrać?

Nieistotne niemniej, czy jesteśmy zaciekawieni kontami, lokatami czy czymś podobnym, cały czas występuje zagrożenie bankructwa banku, ale szczęśliwie nie ma tutaj takowej niepewności jak w akcjach, bo działa specjalna sieć ochronna, za co odpowiada BFG, czyli instytucja stworzona w roku 1994, w obrębie której banki pozyskują nieodzowną pomoc. Jak to jest natomiast realne, że lokaty terminowe i cały bezmiar podobnych depozytów jest zabezpieczony? A no tak, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest finansowany za pośrednictwem rocznych opłat, realizowanych przez owe banki, przy użyciu zysków z pożyczek, przy użyciu dotacji z budżetu Polski, i zasadniczo za pośrednictwem mrowia innych źródeł, więc reasumując, jeżeli ciekawią nas na przykład konta bankowe i zaczynamy współpracę z renomowanym ośrodkiem bankowym, nie ma mowy o zagrożeniu kompletnej utraty naszych środków.

Nie jest jednak tak, iż każda oferta w naszym kraju znamionuje się bezpieczeństwem, a wręcz na odwrót, niezależnie, czy ciekawią nas konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne, czy coś innego, za każdym razem musimy dokładnie ocenić renomę danego banku, opłacalność jego propozycji, i wszystko to, na co szablonowy konsument uwagę winien zwrócić. Aby sobie to zadanie zaś uprościć, wystarczy że zerkniemy do sieci internetowej, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy w tym temacie, bo trzeba jedynie wejść na odpowiednie witryny i zarejestrować się na fora dyskusyjne, a w krótkim czasie otrzymamy informacje, które pomogą nam wybrać najlepszą ofertę, i to nie jedynie gdy mówimy o depozytach bankowych, ale także gdy mówimy o całym łańcuchu form inwestycyjnych. Zresztą, te ostatnie również cechują się niezwykłą sławą, toteż i im naprawdę dobrze jest przeznaczyć dodatkową ilość czasu, tym więcej że właściwie każdy z nas chciałby zarobić trochę grosza w sprawdzony sposób, nieprawdaż?

Depozyty bankowe rozróżniamy na dwa typy, do których przynależą depozyty na żądanie oraz depozyty terminowe. Tymi pierwszymi oznacza się pieniądz transakcyjny, który jest magazynowany na koncie standardowym oraz pomocniczym, nad którym posiadacz ma zupełną kontrolę, i który cechuje się mizerną stopą procentową. Jeśli chodzi z kolei o te drugie, są nimi zasoby nieprzeznaczone do aktywności powszedniej, jakie na określony czas bankom się zleca, a te zajmują się ich podwyższaniem, opierając się o wyższe, niż w przypadku tych pierwszych, oprocentowanie. Jak nietrudno się więc zorientować, do pierwszej grupy zaliczają się na przykład konta osobiste, a do drugiej lokaty bankowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)