subskrybuj: posty | Komentarze

Fundusz inwestycyjny czy lokata bankowa?

Bezpieczne inwestowanie pieniędzy od zawsze było wielką sztuką. Najczęściej wiązało się z kupnem złota lub nieruchomości. Jednak w ostatnich latach rynki finansowe tak bardzo urosły na znaczeniu, że to produkty finansowe podzieliły się na te bezpieczne i ryzykowne. Do bezpiecznych należą między innymi fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego, fundusze inwestycyjne inwestujące w obligacje, lokaty bankowe czy same obligacje skarbowe. Jednak jak najkorzystniej wybrać naszą inwestycję tak, by przyniosła jak najwyższe zyski a jednocześnie ryzyko z nią związane było jak najmniejsze? Wybrać fundusz inwestycyjny czy lokatę? A jeśli fundusz to jakiego typu – obligacji czy rynku pieniężnego?

Odpowiedzieć na to pytanie nie jest wcale tak łatwo. Zacznijmy więc od rozróżnienia wszystkich produktów. Lokata bankowa to zwykły produkt który polega na tym, że nasze pieniądze pożyczamy bankowi na określony czas za z góry określone odsetki. Ze względu na gwarancję z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest to jedna z bezpieczniejszych metod oszczędzania pieniędzy. Fundusze inwestycyjne są zaś komercyjnymi przedsięwzięciami polegającymi na zebraniu od wielu inwestorów dużej kwoty pieniędzy i obracaniu nimi. Fundusz inwestycyjny rynku pieniężnego jest niemalże tak samo lub może nawet czasem bardziej bezpieczny niż lokata. Zarządzający takim funduszem przeznaczają pieniądze praktycznie tylko na inwestycje w lokaty bankowe oraz na zakup bezpiecznych bonów skarbowych. Dzięki temu ryzyko jest bardzo niskie ale jednocześnie stopa zwrotu nie jest wysoka. Przeważnie jest zbliżona lub nieco niższa od tej, którą oferują lokaty.

Inna konstrukcję mają fundusze inwestycyjne skupiające się na rynku obligacji. Ich istotną część zarządzający powierzają państwu – poprzez zakup obligacji skarbowych. Część pieniędzy znajduje się również w lokatach bankowych. Jednak fundusze obligacji mają jedną przewagę – mogą kupować obligacje samorządowe i korporacyjne które obciążone są co prawda nieco wyższym ryzykiem jednak dzięki swojej konstrukcji są w stanie zapewnić nieco wyższe zyski niż lokata bankowa. Każdy z tych bezpiecznych sposobów inwestowania nieznacznie się od siebie różni. Najtańszy zn ich to lokata bankowa – bowiem nie musimy płacić żadnych opłat zarządzającym naszym funduszem inwestycyjnym. Jeśli zaś chcemy liczyć na nieco wyższe potencjalnie zyski – musimy liczyć się z koniecznością zapłaty za te usługi. Wtedy najlepszym wyborem okazuje się fundusz rynku obligacji.

Ranking lokat bankowych – strona zajmująca się porównaniem lokat bankowych

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)