subskrybuj: posty | Komentarze

Domeny internetowe

Wybór właściwej firmy pozycjonującej nierzadko może mieć kluczowy wpływ na naszą działalność. W przedsiębiorstwach z branży seo można zauważyć pewne nieuczciwe zjawisko. Domeny cienie są specjalną odmianą tych stron i należą do pozycjonerów. Ich zadaniem jest przekierowanie internautów na strony klientów. W praktyce jednak nie przynosi to większych korzyści, a raczej jest dużym zagrożeniem dla konsumentów. Jeżeli klient będzie miał wątpliwości co do usług pozycjonera i będzie chciał zakończyć współpracę, firma seo może domenę zmodyfikować tak, by odsyłała na strony konkurencji i w ten sposób ograniczając zyski poprzedniego klienta.


Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż konsument nie ma możliwości wcześniejszego sprawdzenia, czy dana firma stosuje takie nielegalne praktyki. Innym niebezpieczeństwem są strony przejściowe. W witrynach klienta pojawiają się kluczowe słowa, odsyłające na niecenzuralne witryny i treści. W ten sposób zyskują na tym firmy pozycjonujące i w niewielkim stopniu sam klient. Innym negatywnym zjawiskiem, do którego wykorzystuje się technikę seo jest tzw. google bomb. Polega ono na rozpowszechnianiu własnych opinii w Internecie. Pierwszym zauważonym w Polsce przypadkiem tego zjawiska było uczynienie słowa kretyn terminem kluczowym, odsyłającym na oficjalna stronę polityka Andrzeja Leppera. Akcja webmasterów szybko się przejęła i zyskała duże grono naśladowca. Innym przykładem jest wypozycjonowanie strony Kancelarii Prezydenta Polski na obraźliwe słowo. Często też google bomb stosowane jest, by oczernić konkurencję.

Jeszcze do niedawna wpisując w wyszukiwarce firmę OPEK na pierwszym pozycji pojawiająca się witryna ze skargami na to przedsiębiorstwo. Skutecznie odstrasza to klientów oraz przyczynia się do szybkiego rozpowszechniania negatywnych opinii. Pomimo że pozycjonowanie miało być stosowanie jedynie dla wzrostu obrotów przedsiębiorstwa oraz popularności danej firmy, obecnie jest ono wykorzystywane również w wręcz przeciwnych celach. Zatem ostrożność i tutaj nie zawadzi.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.9/10 (11 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)