subskrybuj: posty | Komentarze

Co warto wiedzieć o oczyszczaczach powietrza?

Alergicy to już dzisiaj spora grupa, która zdaje się stale poszerzać, choćby ze względu na smog wiszący nad polskimi miastami. Objawy alergii znacząco utrudniają życie, a niekiedy bezpośrednio mu zagrażają. Kichanie, objawy skórne, krwawienie z nosa, czy uciążliwe duszności – to tylko niektóre z nieprzyjemnych objawów. Aktualnie zanieczyszczenia powietrza są tak duże, że mogą stać się przyczyną osłabienia odporności nawet wśród tych, którzy wcześniej nie mieli problemów z alergią. Każdy, a zwłaszcza osoby z problemami alergicznymi, powinien dbać o czystość wdychanego powietrza, zwłaszcza w sypialni, która stanowi miejsce wypoczynku i zdrowego snu. Ażeby sypialnia była miejscem, w którym da się wypoczywać, warto pomyśleć o oczyszczaczach powietrza do sypialni. Najlepszy oczyszczacz do sypialni to taki, który jest odpowiednio dopasowany. Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając oczyszczacz powietrza do sypialni?
Oczyszczacze powietrza do sypialni – właściwy wybór

Jak już wyżej zostało wspomniane, dziś dokucza nam problem smogu – i to w znaczącym stopniu. Problem urósł już do takich rozmiarów, że coraz częściej poruszany jest w mediach. Choć przede wszystkim smog gości w dużych miejscowościach to jednak małe miasta również muszą borykać się z problemem. Nawet wsie, które do tej pory były punktami, do których uciekało się w celu zaczerpnięcia „świeżego powietrza”, również dosięgnął problem smogu. Jeśli chodzi o alergików, oczywiście najtrudniejszym okresem jest dla nich wiosna, kiedy to większość roślin zaczyna pylić. O jakość powietrza w naszej sypialni, związaną choćby ze smogiem, można dbać poprzez wspomniany oczyszczacz powietrza do sypialni. Jakie oczyszczacze powietrza do sypialni dla alergika są najlepsze?

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Oczyszczacz powietrza do sypialni to urządzenie, które zwykle nie ma dużego rozmiaru, dlatego można go postawić w dowolnym pomieszczeniu w mieszkaniu czy w biurze. Przede wszystkim zadaniem oczyszczaczy jest filtrowanie powietrza, a zarazem oczyszczanie go z różnego typu zanieczyszczeń. Jak funkcjonuje on w praktyce? Zanieczyszczone powietrze wciągane jest do wnętrza urządzenia poprzez wbudowany wentylator. Następnie jest czyszczone w urządzeniu i w takiej formie z powrotem przedostaje się do pomieszczenia. Każde z tego typu urządzeń wyposażone jest w filtr, lub nawet całe zestawy filtrów. Niektóre oczyszczacze powietrza do sypialni mogą wydawać się trochę bardziej skomplikowane, gdyż w celu oczyszczenia powietrza wykorzystują zjawisko jonizacji. Jeszcze bardziej specjalistyczne modele oczyszczaczy wykorzystują promieniowania UV, czy filtry fotokatalityczne.

Jaki oczyszczacz do sypialni jest najlepszy dla alergików?

Przede wszystkim planując oczyszczanie powietrza z myślą o alergikach, należy zwrócić uwagę na dobrej jakości filtr. To właśnie filtr jest najważniejszą częścią każdego oczyszczacza i to on decyduje o skuteczności funkcjonowania każdego urządzenia. Największym zaufaniem cieszą się oczyszczacze z filtrem HEPA. Swoje działanie filtr HEPA zawdzięcza temu, że w większości tworzony jest ze szkła spiekanego, które gwarantuje wysoki poziom filtracji. Filtry HEPA są skuteczne, jeśli chodzi o usuwanie bakterii, kurzu, pierwotniaków, grzybów, czy wirusów. Filtry zbudowane są z kilku warstw, gdzie pierwsza z nich odpowiada za pochłanianie zapachów, a wszystkie warstwy łączą się przy pomocy żywic. W czasie produkcji filtr składa się w harmonijkę.

Węglowe oczyszczacze powietrza do sypialni

Oprócz wspomnianych filtrów HEPA oczyszczacze powietrza do sypialni mogą też posiadać filtr węglowy. W tym przypadku wykorzystuje się węgiel aktywny, umieszczając go w specjalnej obudowie. Urządzenia tego typu bardzo skutecznie oczyszczają powietrze z różnego typu substancji lotnych. Właściwości wspomnianego węgla aktywnego powodują, że szkodliwe drobnoustroje przyczepiają się do niego, jednocześnie filtr jest przepuszczalny dla powietrza. Filtry węglowe doskonale sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza ze smogu. Ponadto dobrze spisują się, jeśli chodzi o usuwanie szkodliwych substancji znajdujących się w dymie papierosowym.

VN:D [1.9.22_1171]
Oceny: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)